top of page

Pierwsza wizyta... jak się przygotować?

Zaktualizowano: 19 paź 2022Często na to pytanie odpowiadam: proszę po prostu przyjść, z dobrym nastawieniem :)


Jednak będąc bardziej świadomą tego co możemy zrobić przed wizytą oraz jak będzie ona przebiegała - jesteśmy bardziej zrelaksowane a to ma duży wpływ na poziom zadowolenia z wizyty. To nic złego, że trochę się stresujesz, jesteś w nowej sytuacji. Pamiętaj jednak o tym, że jestem po to by Ci pomóc.


Strój:

- najczęściej na wizyty przychodzimy przed lub po pracy, do której ubieramy się różnie. Warto zabrać ze sobą wygodne krótkie spodenki lub leginsy. Jeśli okaże się, że będziemy wykonywać jakieś ćwiczenia - będzie wygodniej. Nie musisz brać butów na zmianę. Terapię oraz ćwiczenia wykonujemy na bosaka.


Badania:

- jeśli masz wyniki badań laboratoryjnych, opisy badań obrazowych które dotyczą danego problemu - warto zabrać je ze sobą. Jeśli pojawiasz się w gabinecie po skierowaniu od lekarza - także je zabierz.

Najważniejszy jest jednak dla mnie wywiad i to jak czujesz się na dany moment, więc pełna teczka badań sprzed kilku lat nie zawsze Nam się przyda.Jak przebiega pierwsza wizyta?


Na samym początku przeprowadzam szczegółowy wywiad. Począwszy od tego z jakim problemem przychodzisz dostosowuję kolejne pytania, aby możliwe zindywidualizować terapię. Pytania często dotyczą intymnych tematów (np współżycia, przebiegu porodu, oddawania moczu, czy defekacji. Często pytam także o stres, odczucia emocjonalne wobec problemu z jakim zjawiasz się do gabinetu).

Warto przed pierwszą wizytą zastanowić się nad kilkoma aspektami, możesz też spisać je na kartce:

- data ostatniej miesiączki

- data ostatniej wizyty kontrolnej u ginekologa

- operacje/ zabiegi chirurgiczne, które były wykonywane

- leki, które bierzesz na co dzień, choroby przewlekłe, z którymi się zmagasz

- ile razy w ciągu dnia chodzisz do toalety (zarówno by oddać mocz, jak i stolec) oraz czy w toalecie odczuwasz jakiś ból, trudność

- czy podczas współżycia odczuwasz przyjemność, czy miewasz orgazmy

- jak wygląda Twoja aktywność fizyczna (ile razy w tygodniu ćwiczysz, jaki rodzaj aktywności?)

- jeśli dokuczają Ci dolegliwości bólowe, zastanów się od kiedy i czy są sytuacje, które je nasilają, bądź łagodzą?


Po wywiadzie przechodzimy do badania fizykalnego. Najczęściej oceniamy postawę ciała, ruchomość kręgosłupa i miednicy. Odbywa się to w pozycji stojącej, siedzącej oraz na leżąco. Później przechodzimy do badania poszczególnych obszarów ciała (np jama brzuszna, miednica). Podczas tego badania jesteś w ubraniu, lub jeśli okolica badana tego wymaga, a Ty czujesz się komfortowo, to ściągamy lub przesuwamy część odzieży. Pamiętaj, by otwarcie powiedzieć mi, jeśli wolisz nie zdejmować którejś części garderoby.


Jeśli zgłaszasz się z powodu dysfunkcji mięśni dna miednicy dodatkowym badaniem, które wykonujemy jest badanie per vaginam. Do badania przygotowujesz się za parawanem, zdejmując dolną część odzieży oraz ubierając spódniczkę ginekologiczną. Badanie odbywa się w pozycji leżenia na plecach, czasami dodatkowo w pozycji stojącej. Jeśli podejrzewamy obniżenie narządów, do badania wykorzystujemy jednorazowy wziernik. W innym wypadku badanie jest tylko palpacyjne. To od Ciebie zależy, czy odbędzie się to na pierwszej wizycie, czy może wolisz początkowo omówić badanie oraz funkcję i pracę mięśni (wykonujemy wtedy krótką edukację oraz instruktaż ćwiczeń), a badanie robimy podczas kolejnej wizyty. Badanie fizjoterapeutyczne z założenia nie jest bolesne. Jeśli Twoim problemem jest ból w okolicy krocza - wykonujemy je bardzo powierzchownie i delikatnie.


  • nie musisz przed badaniem golić okolic intymnych

  • miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do badania (jeśli jednak masz obfite krwawienie, dla Twojego komfortu możemy przełożyć badanie)

  • infekcja intymna jest przeciwwskazaniem do badania


Po kompleksowym badaniu przechodzimy do omówienia i terapii. Jeśli to wizyta konsultacyjna zalecam odpowiednią aktywność fizyczną oraz profilaktykę codzienną. Jeśli natomiast Twój problem wymaga terapii wykonujemy poszczególne techniki manualne, ćwiczenia. Wszystko zależy od ustalonych przez Nas wspólnie celów wizyty.Jeśli Twój problem jest złożony zdarza się, że wywiad zajmuje Nam większą część pierwszej wizyty. Wtedy pod koniec zadaje już pierwsze zalecenia, ćwiczenia po to byś już przez czas pomiędzy spotkaniami mogła wprowadzić choćby małe zmiany. Następnie kończymy wywiad i badanie na drugim spotkaniu.


Czujesz, że trudno będzie Ci rozmawiać o swoim problemie, lub zastanawiasz się, czy fizjoterapia uroginekologiczna może Ci pomóc? Możesz napisać do mnie e-mail, lub zadzwonić. Postaram się wstępnie pomóc, by łatwiej było Nam rozmawiać na pierwszej konsultacji.


Do zobaczenia :)

208 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page